Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Wiewiórka pospolita waga, ubarwienie, kryjówki

Wiewiórka pospolita to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, jak zresztą nie trudno się domyślić. Zamieszkuje Europę i Azję. Znana jest również w Polsce i to przede wszystkim w parkach i lasach liściastych. Wiewiórka pospolita rośnie zyskując długość od 20 do 28 cm. Jej ogon wydłuża się wraz ze wzrostem tułowia i co za tym idzie, przybiera długość maksymalnie 24 cm, a więc jest prawie tej samej długości co tułów. Taka wiewiórka może ważyć do 400 g. uszy wiewiórki ozdobione są dość specyficznymi pędzelkami. Wiewiórka pospolita występuje w dwóch odsłonach jeżeli chodzi o ubarwienie i jest ono rude lub czarne. Brzuch jak i piersi wiewiórki przybierają kolor biały. Jej futro na ogół jest gęste i miękkie, ale w czasie zimy staje się jeszcze gęstsze.



Wiewiórkę pospolitą można spotkać przede wszystkim w lasach każdego typu i w parkach miejskich. Na ogół żyje w samotności, a łączy się w pary jedynie w czasie rui. Wiewiórka pospolita należy do zwierząt bardzo aktywnych, ale w dzień. Co prawda nie zapada w sen zimowy, a co za tym idzie, jest aktywna również w tym okresie, ale najtrudniejsze warunki atmosferyczne przeczekuje w swoich kryjówkach. Ma je z reguły w dziuplach i gniazdach, które kształtowane są na formę kuli. Gniazda te umiejscowione są w rozwidleniu gałęzi. Wiewiórka pospolita jest doskonale przystosowana do wspinania się po drzewach i przemieszczania po gałęziach. Jest zwierzakiem bardzo zwinnym. Nawet po ziemi nie potrafi normalnie chodzić, a przechadza się w podskokach.

Podstawowe pożywienie dla wiewiórki pospolitej stanowią zarówno nasiona drzew jak i orzechy. Ma dość ostre siekacze, dlatego bez problemu radzi sobie ze skorupami. Ponadto zjada grzyby, jagody, młode pędy pączki drzew. Jesień to pora roku, kiedy wiewiórka pospolita zaczyna zbierać zapasy na zimę.

Ciąża wiewiórki trwa od 38 do 39 dni. Małe przychodzą na świat w okresie od kwietnia do sierpnia. Jednorazowo rodzi się od 3 do 7 małych wiewiórek, które są początkowo nagie i ślepe. Kiedy kończą 10 tygodni, dopiero rozpoczynają samodzielne życie. Wiewiórka pospolita w dobrych warunkach może żyć nawet 10 lat.

Wiewiórka czerwona występowanie, charakterystyka
Wiewiórka szara informacje, zamieszkanie, wygląd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme