Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Wiewiórka czerwona występowanie, charakterystyka

Wiewiórka czerwona to gryzoń z rodziny wiewiórkowatych. Mieszka na terenie całej Kanady i Alaski. Spotykana jest w Stanach Zjednoczonych. Miejscem jej pobytu są lasy zarówno iglaste, jak i mieszane, a także tereny osiedlone przez ludzi. Niezbyt boi się człowieka, dlatego też wybiera takie właśnie miejsca stałego pobytu.

Informacje o wiewiórce. Długość ciała danej wiewiórki osiąga maksymalnie 20 cm. Ogon mieści się w granicach od 10 do 15 cm. Może ważyć nawet 250 g, ale to już maksimum. Futerko wiewiórki ma kolor rdzawoczerwony i niekiedy szaroczerwony. Najbardziej wyraźną barwę ma po bokach swojego ciała. Z kolei spód, a więc część w okolicach brzucha, przybiera kolor biały, bądź też białoszary. Ogon ma w zasadzie takiego samego koloru co grzbiet, z tym że jego dekorację stanowią białe obrzeża. Futro ma bardzo miękkie w dotyku i gęste.Wiewiórka czerwona jest bardzo aktywna w czasie dnia. Wydaje specyficzny głos, który przypomina gwiżdżące trele. Buduje gniazda przede wszystkim w rozwidleniach konarów. Do tego w dziuplach naturalnych, a zdarza się również, że w porzuconych na przykład przez dzięcioły. Odpowiednia budowa ciała, szczególnie mając tu na uwadze jej kończyny, pozwalają na swobodne przemieszanie się z gałęzi na gałąź. Może też bez problemu wspinać się po drzewach.

Wiewiórka czerwona odgryza końce zielonych pędów, a następnie zakopuje je w wilgotnej ziemi. Tam gromadzi rozmaite pokarmy, które stanowią zapas na czas, kiedy panuje niedostatek pokarmu. Osobniki te nie należą do zwierząt wybrednych jeżeli chodzi o odżywianie się. Dlatego zjadają praktycznie wszystko, co jednak nie oznacza, że nie mają swoich ulubionych pokarmów. Żywią się orzechami bukowymi, laskowymi i nasionami świerka, sosny czy jodły, żołędziami, jagodami czy innymi owocami, które trzeba zaznaczyć, samodzielnie zdobywają.

Wiewiórka czerwona rodzi naraz od 3 do 7 małych osobników. Ma to miejsce w okresie od marca do kwietnia. Ruja z kolei rozpoczyna się już pod koniec zimy. Z początku matka opiekuje się małymi, ale te dość szybko osiągają samodzielność.

Świszcz wielkość, waga, ubarwienie
Wiewiórka pospolita waga, ubarwienie, kryjówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme