Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Uson (gryzoń) pochodzenie, długość, budowa ciała | Atlas Zwierząt Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102

Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Uson (gryzoń) pochodzenie, długość, budowa ciała

Urson to gryzoń z rodziny ursonowatych, zwierzątko o dość charakterystycznym wyglądzie. Zamieszkuje Amerykę Północną, choć nie całą. Długość ciała danego gryzonia mierzy maksymalnie 93 cm. Sam ogon przybiera długość 30 cm. Urson może ważyć nawet 18 kg. Sądząc po wymiarach jego ciała, jest dość dużym osobnikiem. Na samym grzbiecie ma liczne kolce, w liczbie przeszło 30 000. Wszystkie są bardzo ostro zakończone. Ich długość to około 7,5 cm. Futro ma z reguły barwę czarną lub brązową. Wspomniane kolce są u podstawy żółtawobiałe, a końcówki zdecydowanie ciemniejsze.Urson kiedy wyczuwa w swoim otoczeniu zagrożenie, zaczyna stroszyć kolce. Kiedy w jego pobliżu zjawia się napastnik, obraca się do niego kolcami. To głównie jego specyficzna budowa ciała stanowi ogromną ochronę przed zagrożeniem. Takie kolce mogą dość głęboko wbić się pod skórę, niekiedy nawet przebijając organy napastnika. Dzięki nim czuje się zdecydowanie bezpieczniej.

Pożywienie dla tego zwierzaka stanowią liście, pąki, pędy, a także kwiaty i nasiona. Urson zjada orzechy i owoce, a nawet gałązki. Także jedzenia ma pod dostatkiem i z tego powodu na pewno nie wyginie. Tym bardziej, jeżeli na miejsce zamieszkania wybierze sobie odpowiedni rejon.

Urson rozmnażają się jak wszystkie inne gryzonie. Ich ciąża może trwać od 205 do 217 dni, a więc w przeciwieństwie do niektórych, trwa dość długo. Poród odbywa się wiosną, bądź przeciąga się do wczesnego lata. Przeważnie rodzi się tylko jeden osobnik. Zdarza się że dwa, ale to już naprawdę bardzo rzadko.

Wiewiórka szara informacje, zamieszkanie, wygląd
Pakarana występowanie, warunki hodowli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme