Mini pieski. Ostatnie dekady łączą się z powstaniem licznych i nowych ras psów. Ze względu na warunki mieszkaniowe panujące w miastach, wyjątkową popularnością cieszą się pieski mini, czyli rasy o bardzo małych rozmiarach. Nie mam tu na myśli piesków wielkości telefonu komórkowego, choć i takie istnieją, ale stworzenia które łatwo i bez trudu weźmiemy na ręce, i których nie rozdepczemy przez nieuwagę. Przedstawicielami jednaj z takich ras są psy shih tzu.
Spory o nazwę. Mówienie, że pies tej rasy, to shih tzu miniaturka, budzi wiele sporów. Rasa ta jest ogólnie mała, więc można tak nazywać jej reprezentantów. Z drugiej strony, określenie „miniaturka”, sugeruje, że istnieją jakieś miniaturowe, to znaczy mniejsze odmiany tej rasy. Takich odmian nie ma, dlatego nazwy tej będę używać tylko w znaczeniu ogólnym i obejmującym wszystkie shih tzu.
Przed zakupem. Przed zakupem każdego psa, trzeba poznać jego charakter, wymagania i potrzeby. Pies shih tzu miniaturka jest mały i rozkoszny. Nie znaczy to jednak, że pełni on funkcję zabawki, gadżetu czy ozdoby. Nie kupuj go, jeśli twoim celem jest spełnienie aktualnych trendów modowych. Nie kupuj go, jeśli lubisz ładne stworzenia, ale nie przepadasz za systematycznym opiekowaniem się i dbaniem o żywą istotę. Nie kupuj go, jeśli chcesz mieć przy sobie coś ładnego, całkowicie zależnego i uległego. Wbrew pozorom, małe shih tzu wcale takie nie są. Oprócz wrodzonej urody i wdzięku, jakie nadaje im długowłosa szata, wiszące, klapiące uszy, ogromne oczy i piękny ogon, mają specyficzne wymagania i cechy, z którymi na dłuższą metę nie każdy chce mieć do czynienia. Wymagania te dotyczą przede wszystkim pielęgnacji. Chcąc cieszyć się urodą, towarzystwem i zdrowiem takiego psa, trzeba systematycznie dbać o właściwy stan jego sierści, pazurków, zębów, uszu i oczu.
Wymagania pielęgnacyjne. Shih tzu wymaga systematycznego wyczesywania długiej sierści. Regularnie trzeba tę sierść czyścić w kąpieli i skracać u fryzjera. Pazury shih tzu wymagają regularnego i umiejętnego skracania. Rasa ta ma szczególne skłonności do odkładania się kamienia nazębnego. Zęby psa trzeba regularnie oglądać i czyścić podając odpowiednie karmy i używając specjalnej szczoteczki. Długie i wiszące uszy przedstawicieli tej rasy często brudzą się, co wymaga wyczesywania i czyszczenia od wewnątrz. Odsłonięte i duże oczy, narażone są na infekcje i zranienia. Dlatego konieczne jest codzienne przemywanie. Trzeba też skracać lub wiązać w kitki sierść rosnącą tuż przy oczach.
Pies z charakterem. Podległe i grzeczne na pozór psy rasy shih tzu, bywają kapryśne, humorzaste i dominujące. Choć są małe, nieumiejętnie prowadzone, potrafią stać się uciążliwe. Stają się takie także wtedy, gdy nie poświęca się im wystarczająco dużo uwagi. Wesołe, energiczne i radosne, stają się osowiałe lub drażliwe, gdy osoba, do której są przywiązane, nie odwzajemnia się tym samym. Psy te są bardzo wrażliwe i czułe. Mają zmienne nastroje i bezbłędnie wyczuwają nastroje właścicieli. Jednocześnie nie mają większych wymagań, jeśli chodzi o warunki bytowe. W zupełności wystarczy im małe mieszkanko z miękką kanapą i kochającym człowiekiem.
Komentarze