Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Shih tzu fryzury, sierść, pielęgnacja, fryzjer

Włosy shih tzu. Włosy shih tzu to jedna z największych ozdób tej rasy. Niestety, ozdoba ta, jest tyleż piękna co uciążliwa. Uciążliwość jej odczuwają przede wszystkim psy, a po nich właściciele. Sierść tych psów jest długa i nie wypada samoistnie. Aby zachować estetyczny wygląd i właściwy stan owłosienia, konieczne są regularne wizyty u psiego fryzjera. Specjalista ten wykonuje fachowe strzyżenie shih tzu. Największą uciążliwością zdobnej szaty są włosy porastające twarz. Są długie, rosną wszędzie i we wszystkie strony. Duże kłopoty sprawiają te, które rosną tuż przy oczach. Na nich i pod nimi osadza się wydzielina z oczu, co jest przyczyną nieestetycznego wyglądu i brzydkiego zapachu posklejanej sierści. Włosy te trzeba przycinać co kilka tygodni. Można je też zapuszczać i wiązać w małe kitki.



Pies u fryzjera. Chcąc nie chcąc, przedstawiciele ras długowłosych i ich właściciele, muszą korzystać z usług psich fryzjerów, zwanych też groomerami. Fryzury shih tzu, są nie tylko modne, ale i konieczne. Ważne jest, by właściciel zwierzęcia rozróżniał jedno od drugiego. Narażanie zwierząt na długie i nieprzyjemne zabiegi, po to tylko, by przykuwały uwagę fantazyjnym cięciem, ozdobami powpinanymi tu i ówdzie lub poprzyklejanymi do pazurów jest nieporozumieniem. Wizyta u fryzjera dla większości psów jest czymś nieprzyjemnym i stresującym. Nie należy mylić jej z taką samą wizytą, która poprawia nastrój paniom posiadającym pieski. Zwierzętom jest wszystko jedno jak wyglądają, ale nie wszystko jedno co czują i przeżywają. Planując fryzury dla shih tzu, zachowajmy umiar i rozsądek!

Czeszemy shih tzu. Shih tzu fryzury, to nie tylko wizyty u fryzjera, to także systematyczne czesanie w domu. Do wyczesywania, czyli rozplątywania skołtunionych włosów, najlepsze są proste grzebienie wykonane z metalu. Szczotki nie przynoszą tak dobrych efektów, ponieważ rozczesują tylko wierzchnie warstwy włosów. Czesanie shih tzu wykonujemy po kolei na różnych częściach ciała: łapkach, głowie i grzbiecie. Zaczynamy zawsze od dołu i stopniowo wędrujemy w górę. Bardzo splątana sierść wymaga użycia nożyczek. Muszą być to nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami. Wkładamy je w kołtun i tniemy włos ku górze – od skóry. Pocięty na fragmenty kołtun, dużo łatwiej daje się rozczesać. Nie wolno wycinać kołtunów przy skórze. Grozi to skaleczeniem psa i pozostawieniem brzydkich dziur. Rozczesywanie psiej sierści znacznie ułatwiają, przeznaczone do tego celu kosmetyki. Spryskujemy nimi sierść tuż przed czesaniem.

Strzyc czy nie? Sierść psów długowłosych właściwie nie wymaga strzyżenia. Skraca się ją dlatego, że bardzo trudno utrzymać we właściwym stanie włosy długie. Strzyżenie shih tzu pomaga uniknąć skołtuniania sierści. Poprawia też samopoczucie i komfort psa. Pomaga też utrzymać sierść w czystości. Krótsze włosy nie brudzą się w trakcie spacerów, nie zbierają błota, drobnych gałązek i śniegu. Najważniejsze jest skracanie sierści przy oczach i pysku, na uszach i łapkach oraz w okolicy odbytu.

Shih tzu hodowla, opis rasy, informacje, charakter
Shih tzu miniaturka, cena, opis rasy, hodowla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme