Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Rasa shih tzu tryb życia, wygląd, pielęgnacja

Nie wiadomo od kiedy istnieje rasa shih tzu. Wiadomo natomiast, że psy te gościły w tybetańskich klasztorach. Wyznawcy Buddy przypisywali im świętość. Wykorzystywano je też w celach praktycznych. Żyjący w zimnych celach mnisi ogrzewali się nimi. Ruchliwe stworzenia napędzały modlitewne młynki. Wierzono też, że jako lwy Buddy, shih tzu odstraszają złe moce. W połowie XVII stulecia, rasa psa shih tzu pojawiła się na dworze cesarza Chin. Chińczycy skrzyżowali je z pekińczykami. Przez całe wieki obowiązywał całkowity zakaz wywozu psów z Chin. Wyjątek stanowiły pieski, którymi obdarowywano władców zaprzyjaźnionych państw. Do Europy pieski te przybyły w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsza, europejska hodowla psów tej rasy powstała w Anglii na początku lat pięćdziesiątych.Na pierwszy rzut oka widać, że psy rasy shih tzu są krzepkie, obdarzone obfitym owłosieniem i twarzą przypominającą kwiat chryzantemy. Po krótkiej obserwacji, łatwo stwierdzić, że pieski te są nieco aroganckie, inteligentne, czujne i niezależne. W oczy rzuca się wesołość, przyjazny stosunek do człowieka i energiczny sposób bycia.

Shih tzu opis rasy nie może nie uwzględniać charakterystycznych cech głowy. Pies tej rasy ma szeroką okrągłą i gęsto owłosioną głowę. Włosy opadają między oczami, tworzą długie bokobrody, na kufie rosną w górę, co daje efekt podobieństwa do chryzantemy. Kufa jest szeroka i krótka. Nie ma na niej zmarszczek, za to są włosy. Nos jest czarny, prosty lub nieznacznie zadarty. Oczy shih tzu są okrągłe, duże i ciemne. Białkówek nie widać. Psy tej rasy mają duże, wiszące i gęsto owłosione uszy. Szyja shih tzu jest na tyle długa, że pozwala na dumne wznoszenie głowy.

Wzorcowa rasa shih tzu, to psy których przednie łapy są proste, krótkie i muskularne. Podobnie wyglądają łapy tylne. Ze względu na obfity włos, robią wrażenie masywniejszych, niż są w rzeczywistości. Łapy są zaokrąglone i mocne. Wydają się masywne, bo porasta je długi włos.Tułów pieska jest dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa, mocna i szeroka. Grzbiet jest równy, a obręcz barkowa mocna. Rasa psa shih tzu obdarzona jest mocno owłosionym ogonem, który wesoło unosi się nad grzbietem i pięknie uzupełnia psią sylwetkę.

Charakterystyka szaty. głowie wymagają wiązania. Psy tej rasy występują w wielu odmianach kolorystycznych. Te łaciate zbierają dodatkowe punkty za białą strzałkę na czole i białe zakończenie ogona. Shih tzu opis rasy, obejmuje pożądane wymiary. Psy takie powinny mieć w kłębie nie więcej niż 26,7 cm. Ich ciężar powinien wynosić od 4,5 do 8,1 kg.

Pies shih tzu wygląd, cena, osobowość, informacje
Shih tzu sprzedam, cena, opinie, charakter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme