Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Ptaki Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102

Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Ptaki

Warning: Attempt to read property "ID" on string in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-post-navigation/wp-post-navigation.php on line 31 Warning: Attempt to read property "ID" on string in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-post-navigation/wp-post-navigation.php on line 32

Czy dinozaury całkowicie wyginęły? Nie, ich potomkowie żyją i mają się całkiem dobrze. Kim są? To ptaki. Te skrzydlate stworzenia są potomkami gadów, które w mezozoiku były panami Ziemi. Ptaki są obiektem zainteresowania człowieka od niepamiętnych czasów. Najbardziej intrygowała człowieka w ptakach umiejętność latania. Próbowano je naśladować, ale próby były raczej mało udane. Obecnie oraz częściej ptaki są obiektem dokładnych badań i obserwacji. Miłośnicy ptaków starają się poznać ich obyczaje. Odbywają się liczenia ptaków, spacery ornitologiczne i rajdy ornitologiczne. Rozwija się ornitoturystyka.

Obrazek znaleziony na Webmastergrade.com

Obrazek znaleziony na Webmastergrade.com

Na świecie żyje ponad 10 tysięcy gatunków ptaków. Żyją w praktycznie każdych warunkach na całej kuli ziemskiej od Arktyki po Antarktydę. Wśród nich wyróżniają się tropikalne ptaki egzotyczne, zachwycające niesamowitymi barwami i kształtami. Najbardziej niesamowite są chyba rajskie ptaki, które budzą podziw nie tylko wspaniałym kolorowym upierzeniem, ale także tajemniczymi zwyczajami godowymi.

Ptaki polskie to około 450 gatunków. Są równie ciekawe, jak ptaki egzotyczne, choć może mniej kolorowe. Zdarzają się jednak i tu tak barwne perełki ,jak żołna czy zimorodek. Jakie ptaki polski są najbardziej znane? Chyba najczęściej z Polską kojarzy się bocian biały oraz będący w herbie Polski orzeł bielik. Ten ostatni jest jednym z największych ptaków w naszym kraju.
Ornitolodzy i miłośnicy ptaków systematycznie badają i liczą ptaki w Polsce. Dzięki temu dowiadujemy się, które ptaki są zagrożone wyginięciem, a których pogłowie wzrasta. Badane są także zmiany siedlisk. Doskonałym przykładem może być wróbel, który z pól przeniósł się do miast i wsi, a teraz wraca na swoje dawne siedliska.

Polskie ptaki fascynują coraz większą grupę ludzi. Zrzeszają się oni w przeróżne organizacje, jedną z najbardziej znanych jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Dbają oni, aby polskie ptaki miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Zwracają uwagę na konieczność zachowania biotopów w celu utrzymania różnorodności gatunkowej ptaków. Co roku liczą ptaki w Polsce, a pomaga im w tym wielka rzesza wolontariuszy – miłośników tych wspaniałych zwierząt.

Coraz częściej można też obserwować z bliska życie w ptasich gniazdach. Taką możliwość stwarzają kamery internetowe. Ptaki są obserwowane dyskretnie, kamera im nie przeszkadza, a tysiące ludzi na całym świecie może zobaczyć składanie jaj, wykluwanie się piskląt, a potem pierwsze loty. Najbardziej popularne ptaki w Polsce, czyli bociany, mają wiele gniazd, przy których zainstalowano kamery. Trzeba przyznać, że ich obserwacja to wspaniała rzecz. Z bliska można zobaczyć, jak się wykluwają maluchy, co jedzą. Nie brakuje też tragicznych wydarzeń. Zdarza się, że pisklęta giną. Obserwujący te ptaki bardzo przeżywają wydarzenia w gnieździe.

Obserwacja ptasich gniazd to nie tylko atrakcja i naukowe badania. To także zwrócenie uwagi na pewne aspekty ochrony środowiska. Ptaki to doskonałe detektory czystości. Im czystsze i bardziej naturalne, tym więcej gatunków się pojawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme