Akwarystyka jest pięknym hobby, które wybiera wiele osób kochających zwierzęta. Jednakże jest to pasja wymagająca fachowej wiedzy, doświadczenia i cierpliwości. Trud zostaje jednak z nawiązką wynagrodzony w postaci przyciągającego wzrok akwarium wypełnionego kolorowymi, pełnymi wigoru rybami. Istnieje wiele ich gatunków, które z powodzeniem nadają się do amatorskiej hodowli w domowym zaciszu. Jednym z nich jest prętnik karłowaty. Ryba pochodzi z okolic Azji Południowej- Indii, Pakistanu, Bangladeszu.
W naturalnych warunkach żyje w dorzeczach rzek i płytkich akwenach wodnych. Jest więc rybą słodkowodną. Wyróżniają ją błyszczące łuski o srebrzystej barwie u samic i błękitnej lub czerwonej u samców. Samce są także nieco większe, osiągają długość około 7 centymetrów, podczas gdy samice mierzą 6 centymetrów. Osobniki płci męskiej mają również większe płetwy, głównie grzbietową. Ich utrzymanie nie jest kłopotliwe, nie wymagają żadnych szczególnych warunków bytowych. Widać to szczególnie dobrze w kwestii odżywiania, mogą bowiem pożywiać się glonami, drobnymi bezkręgowcami jak i dostępną w sklepach zoologicznych karmach suchą i mrożoną. Prętnik karłowaty jest dość nieśmiałego usposobienia, ceni więc sobie spokój i akwarium pełne zacisznych kryjówek. Najlepiej, aby ryby tego gatunku były jedynymi hodowanymi w danym akwarium, choć jeżeli umieści się je z przedstawicielami innych odmian nie powinny zachowywać się agresywnie. Wprost przeciwnie, będą szukać odosobnienia, a przez to trudno będzie je wypatrzeć.
Akwarium powinno być pełne roślinności, w tym pływającej, i dość zacienione. Wszelkiego rodzaju kamienie, konary i suche liście są bardzo pożądane, gdyż przypominają naturalne warunki bytowe prętnika karłowatego. Ich rozmnażanie nie jest trudne, samce budują gniazda wśród pływającej roślinności, gdzie odbywa się też tarło. Charakterystyczną cechą gatunku jest zachowanie się samca, który w okresie budowy gniazda i po pojawieniu się ikry może być agresywny w stosunku do samicy, gdyż pilnie strzeże gniazda i nie dopuszcza do niego w- swoim mniemaniu- obcych.
Komentarze