Polatucha to gryzoń pochodzący z rodziny wiewiórkowatych. Mówi się również, że to latające wiewiórki. Polatucha zamieszkuje przede wszystkim lasy mieszane i iglaste Europy zarówno wschodniej jak i północnej, a także na terenach Azji. Spotkać ją można głównie na Syberii, Łotwie, w Finlandii i Estonii. W XIX wieku można było ją spotkać nawet w Polsce.
Polatucha ma długość ciała równą maksymalnie 20 cm. Długość ogona mieści się w granicach od 12 do 15 cm. Ma charakterystyczny ogon, który jest długi, szeroki i w dodatku bardzo puszysty, czyli taki jakie mają wiewiórki. Ma podobnie zaokrągloną głowę oraz całkiem widoczne uszy, a do tego duże oczy. Posiada miękkie futerko, w kolorze szarym. W okolicach brzucha jest z kolei białe. Kiedy nie lata, może wydawać się czy sprawiać wrażenie, jakby to futro było za duże.
Polatucha to zwierzę bardzo aktywne w nocy. Zamieszkuje w koronach drzew, swobodnie przemieszczając się z gałęzi na gałąź, dzięki odpowiednio zbudowanym łapkom i pozostałej budowie ciała. Pomiędzy przednimi a tylnymi kończynami rozpościera się fałd skórny, który umożliwia zwierzakowi przemieszczanie się lotem ślizgowym. Dzięki temu może swobodnie przemieszczać się pomiędzy gałęziami i skutecznie uciec w czasie, kiedy polatucha zostaje atakowana.
Polatucha żeruje o zmierzchu. Zjada nasiona drzew i krzewów, a także ich owoce i pączki. Raz na jakiś czas odżywia się też owadami i ich larwami. Ciąża trwa około 5 tygodni. Samica rodzi od 2 do 4 młodych. Z uwagi na to, że zamieszkuje lasy, a te są wycinane, zauważa się spadek liczebności tego zwierzaka.
Gdzie takiego można kupić ? prosze o wiadomość na email 🙂