Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Pekińczyk królewski hodowla, pochodzenie, wymagania

Pekińczyk królewski to rasa wyhodowana w Mandżurii, W Europie pekińczyki pojawiły się około 1860 roku, natomiast w Polsce miało to miejsce dopiero przed rokiem 1925. Najprawdopodobniej pochodzą od azjatyckich wilków, Współcześnie pies pekińczyk klasyfikowany jest jako pies do towarzystwa pełniący funkcje reprezentacyjne.Psy pekińczyki są niezależne i wyjątkowo nieufne wobec obcych osób. Niechętnie wykonują polecenia i wymagają stosunkowo dużej ilości czasu, aby przekonać się i obdarzyć zaufaniem daną osobę. Dla swojego właściciela potrafią jednak walczyć i stanąć w jego obronie.

Należą do psów wyjątkowo odważnych, dumnych i pewnych siebie. Są jednak także czułe, inteligentne i oddane swojemu opiekunowi. Nie potrafią zaufać każdemu, jednak gdy już zaofiarują swoją przyjaźń, będzie ona absolutnie bezwarunkowa i dozgonna.

Dana rasa charakteryzuje się przede wszystkim niewielkim rozmiarem, a ich sylwetka wpisana jest w kształt prostokąta. Mają krótki, szeroki nos, wysoko osadzony ogon oraz duże, okrągłe oczy. Dobrze zbudowany tułów oraz kończyny o lekkim kośćcu to także typowe cechy dla pekińczyków królewskich. Waga dla suk powinna wynosić maksymalnie 5,4 kg, natomiast dla psów 5 kg. Wzrost pekińczyków wynosi około 20 cm w kłębie.

Psy danej rasy posiadają prosty, bujny i długi włos oraz gruby podszerstek. Szata wymaga szczególnej pielęgnacji, a w celu utrzymania jej w czystości należy ją często czesać używając odpowiedniego rodzaju szczotki. Nie jest jednak konieczne strzyżenie. Dopuszczalne jest każde umaszczenie z wyjątkiem albinotycznego.

Schorzeniami, które należą do tych najczęściej spotykanych u danej rasy stanowią owrzodzenie rogówki, wypadanie gałki ocznej czy też pojawianie się trudności z oddychaniem. Gubią sierść w znacznej ilości i nie mają specjalnych wymagań odnośnie ruchu czy też diety. Zważywszy na fakt, iż pekińczyki posiadają skrócony układ oddechowy, niezbędna jest regularna higiena nosa. Należy pamiętać także o przycinaniu pazurów.

Pekińczyk cena hodowla, usposobienie, zachowanie
Pekińczyk miniaturka opis rasy, hodowla, informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme