Papużki nierozłączki to małe i zarazem bardzo kolorowe papugi, które pochodzą ze środkowej Afryki i Madagaskaru. Nazwa ta pochodzi przede wszystkim od samego zachowania papug, albo bardziej od ich silnej więzi, jaką łączą się z partnerem. Inną nazwą tych ptaków jest Agapornis. Kiedy nazwę tę podzieli się na dwa wyrazy, można uzyskać w tłumaczeniu na polskie, kochać i ptak. Legenda, która głosi że kiedy jeden z ptaków umiera, drugi z tęsknoty doprowadza się do tego samego stanu, okazuje się kompletną nieprawdą.
Papugi nierozłączki mają długość od 13 do 17 cm. Posiadają krótki ogon, a także skrzydła. Mają dość okrągłe ciało. Dziób nierozłączek jest delikatnie, a może bardziej haczykowato zagięty. Z reguły występuje w czerwonym, bądź żółtym kolorze. Upierzenie niezależnie od formy kolorystycznej papugi, obfituje w odcieniu zielonym. Palce tych papug są dość charakterystycznie ułożone. Dwa środkowe znajdują się z przodu, a dwa po brzegach ukierunkowane są do tyłu. Papużki nierozłączki wydobywają z siebie dość przyjemne dla ucha dźwięki. Najczęściej odzywają się w momencie, kiedy partner znika z pola widzenia, albo gdy usłyszą śpiew innych ptaków.
Papużki nierozłączki są raczej niewielkimi papugami, ale mimo to, reprezentują sobą zachowanie papug zdecydowanie większych rozmiarów. Papużki te są dość aktywne, co znaczy, że biegają po klatce na przykład poszukując pokarmu. Wypuszczone na wolność w mieszkaniu nie zawsze latają, a wola czasem po prostu chodzić, a tym bardziej usiąść gdzieś na najwyższym miejscu i obserwować co dzieje się dookoła. Wypuszczając papugi trzeba najpierw sprawdzić, czy w okolicy nie ma pojemników z wodą, w których papugi te mogłyby się na przykład wykąpać.
W dobrym sklepie zoologicznym można kupić na przykład papużki nierozłączki czarnogłówki. Papużki te mają białą obwódkę oka. Dziób mają koloru karminowoczerwonego. Żółty pas znajduje się na podgardlu, karku i górnej części piersi. Takie części ciała jak grzbiet, dolna część piersi, częściowo skrzydła mają kolor zielony. Pióra nadogonowe mają niebieski nalot. Sterówki mają zielone, a na nich znajdują się szarooranżowe plamy. Głowa papużek jest czarna. Samce z reguły są nieco mniejsze od samic.

Papugi nierozłączki – obrazek ze strony Wikimedia.org
Bez problemu można też dziś trafić na papużki nierozłączki fischera. Ich głowa ma kolor oranżowoczerwony, z delikatnym szarym nalotem. Górna część ich ciała jest szarawożółta. Pozostałe pióra pokrywające znaczącą część ciała papużek są w kolorze zielonym. Samica wydaje się nieco masywniejsza, ale tak naprawdę trudno ją odróżnić od samca, bo jest tak samo ubarwiona i podobnie śpiewa.
Są jeszcze papużki nierozłączki czarnolice. Ich dziób jest silny i haczykowaty w kolorze karminowoczerwonym. Ich oczy mają biała obwódkę. Przez pierś i szyję biegnie żółty łuk z dodatkiem szarego nalotu. Pozostałe części ciała tych papużek są w tej samej kolorystyce co papużki czarnogłówki. Tak naprawdę nie da się odróżnić samca od samicy. Niekiedy zdarza się, że samiec jest bardziej smukły i mniejszy, ale trzeba dobrze się przyjrzeć, by cokolwiek zauważyć.
Papużki nierozłączki potrzebują przede wszystkim dużej klatki lub woliery. Papugi nie mają szczególnych oczekiwań co do warunków pogodowych i nawet niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpływają na ich samopoczucie. Nie powinno się ich umieszczać w klatce z papugami innego gatunku. W klatce warto by znalazły się gałązki i żerdzie. Na dnie klatki powinien znaleźć się piasek. Jeżeli klatka jest dość duża, warto na przykład zasiać w jednej części jakieś ziarna za wyjątkiem prosa. Warto pamiętać, że papużki nierozłączki lubią młode pędy roślin. Słonecznik, owsik, len, nasiona i konopie to smakołyki dla tych ptaków. Mogą jeść też szpinak, sałatę i mlecz. Często podaje się papugom marchew i inne warzywa. Papużki nierozłączki lubią się kapać. Warto w ciepłe dni podawać im wodę nie tylko do picia, ale też do kąpieli. Papugi tego gatunku lubią przebywać w swoim towarzystwie, dlatego warto zakupić parkę. Jednak mimo to też będą potrzebowały towarzystwa swojego opiekuna. Lubią go obserwować, słuchać jego rozkazów. Tak więc nie ma szans, by kupić papużki tego gatunku tylko w celu uzyskania egzotycznej dekoracji. Trzeba się nimi stosownie zająć.
Papużki nierozłączki, to cudowne, wielobarwne i egzotyczne ptaki. Nie są duże, dlatego ich utrzymanie oraz opiekowanie się nimi nie sprawia większych trudności. Ceny tych papużek również kształtują się korzystnie, dlatego przy ostatecznym wyborze papug do mojej domowej hodowli, będę się tym sugerował. Polecam te papużki nierozłączki również innym osobom, które są zainteresowane zakupem papug, świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach.
Moja papużka nierozłączka Zuzia ma już 18 lat , a towarzystwo to my , pies i 3 koty .Lubi robić gniazda na głowie , chodziła między łapami Bernardyna – koty wiedzą ,że gdy jest wypuszczona z klatki to nie mogą jej atakować – jest wtedy pod kontrolą człowieka .
Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie mojej papuzki nierozłączki Alfie. Jest z nami już 5 miesięcy, dodam jeszcze że ma 9miesiecy , zdążyła się juz bardzo oswoić, szczególnie do mnie. Wczoraj spędził ze mną cały dzień, nie opuszczał mnie na krok, dzisiaj tez okazywał mi ” pokarm z wolą” odruchy wymiotne robi to caly czas , robi to na moich paznokciach , dloniach , non stop, jak ttlko ma okazjie , juz wcześniej to robił ale nie tak często jak wczoraj . Jest bardzo energiczny , nie moze usiedziec na miejscu , skacze po mnie , nie chce sie bawic swoimi zabawkami ani wracac do klatki ani przez chwile byc sam .wyglada na bardzo zadowolonego , jak zawsze , tylko te dziwne zachowanie, nawet nie robil sobie popoludniowa drzemke . Wieczorem zakryłam go tym samym kocykiem co zawsze i poszliśmy spać, normalnie delikatnie budzi nas o godzinie 9tej rano a czasem i później , A zeszłej nocy piskał A właściwie zgrzytał tak kąsliwie jak zazwyczaj czegoś chce , cała noc z 15sto do 30min. przerwami , sprawdziłam czy wszystko ok z nim ok godz.2giej nad ranem i wszystko było dobrze . Co to oznacza ? Proszę pomóżcie. Czemu nie spał ? Czy dałam mu wczoraj zbyt dużo własnego czasu/uwagi ??? Bardzo dziękuję z góry za pomoc .
Pozdrawiam Mariola