Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Papuga żako informacje, opis, warunki hodowli | Atlas Zwierząt Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102

Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Papuga żako informacje, opis, warunki hodowli

Papuga żako to kolejny równie atrakcyjny ptak średniej wielkości, który robi wrażenie na hodowcach, a także na osobach, które od zawsze marzyły o tym, by w końcu stać się posiadaczem tego fantastycznego ptaka. Warto w tym miejscu podkreślić, że papuga żako występuje w dwóch odmianach. Jest to żako kongijskie oraz liberyjskie. Są to papugi, które się nieco różnią od siebie.

Żako kongijskie to papuga, która wyróżnia się na tle innych papug chociażby zdolnością naśladowania mowy. Ponadto zachwyca zarówno swoim wyglądem jak też zachowaniem. Tęczówka oka dorosłej papugi ma kolor żółtawy. Całe ciało, za wyjątkiem ogona, pokryte jest piórami w szaro-siwym kolorze. Ogon jest z kolei mocno czerwony, co łącznie komponuje się doskonale i wywiera pozytywne wrażenie. Żako kongijskie osiąga długość od 33 do 34 cm. Może żyć do 50 lat. Papuga ta jest dość aktywna i potrzebuje czasem swobodnie polatać. W tym celu trzeba jej zapewnić solidna klatkę, albo wolierę. Papuga ta poza atrakcyjnym wyglądem, ma jeszcze zdolność atrakcyjnego lotu, przede wszystkim szybkiego. W powietrzu czuje się doskonale i swobodnie, dlatego trzeba uważać, by nie uciekła.Żako liberyjskie to ptak, który w naturze występuje między innymi w zachodniej części lasów równikowych Gwinei. Z uwagi jednak na przepiękny wygląd, chętnie hodowana jest w wolierach. Papuga ta może mierzyć około 30 cm. Jest więc mniejsza od żako kongijskiego. Podobnie ma ciemniejsze upierzenie, jest ono grafitowo-brązowe, bądź ciemnoszare. Jej ogon ma kolor bordowo-szary, a dziób w górnej części jasny. Żako liberyjskie podobnie jak kongijskie cechuje się swobodnym i szybkim lotem. Stąd ma takie same oczekiwania co do woliery.

Żako liberyjskie - źródło obrazka Zoomia.pl

Żako liberyjskie – źródło obrazka Zoomia.pl

Papuga żako to ptak o szczególnych zdolnościach do naśladowania. Poza tym bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Jeżeli papuga ta ma pełnić funkcję towarzysza, warto by była wychowywana od pisklaka. Kiedy będzie karmiona z ręki, zapewne przyzwyczai się do opiekuna na tyle, że będzie mógł na przykład posadzić sobie ją na ramieniu. Papuga żako nie przepada za zmianami. Kiedy wprowadza się do nowego mieszkania, albo opiekun zmienia miejsce jej klatki, czy też dokłada nowe przedmioty typu zabawki, zaczyna histeryzować. Nawet wizyta obcych ludzi może prowadzić do stresu. Papuga tego gatunku wymaga przede wszystkim unormowanego trybu życia, co na pewno przełoży się na zdrowie psychiczne. Wygląda więc na to, że psychika tej papugi jest głównym problemem dla hodowcy. Nawet nieświadomie można wyrządzić jej krzywdę. Choć sprawienia przyjemności poprzez obdarowanie papugi nową zabawką może prowadzić do wybuchu stresu. Zmiana miejsce przebywania może doprowadzić do histerii. Papuga ta nie będzie akceptowała obecności niektórych osób, także nawet słodkie słówka kierowane w jej stronę przez gości, mogą być przez nią źle odbierane. Papuga żako jak już wiadomo, jest bardzo inteligentnym ptakiem. To oznacza, że bez problemu wyczuwa w jaki sposób może osiągnąć korzyści, dzięki odpowiedniemu zachowaniu wobec swojego opiekuna. Z uwagi na to, niektórzy uważają, iż papugi te wręcz przypominają rozkapryszone dzieci.

Podsumowując, papuga żako to nie tylko piękny ptak, ale też doskonały towarzysz. Problem tylko polega na tym, że nie nadaje się dla każdego. Ma słabą psychikę, przez to łatwo można go skrzywdzić i przyczynić się do problemów zdrowotnych. Ponadto każdy, kto zdecyduje się na zakup tego ptaka musi wiedzieć, że będzie musiał poświęcić mu sporo czasu. Bardziej nadaje się dla emeryta czy osoby stale przebywającej w domu. Jeżeli trafi do zbyt zajętej rodziny, gdzie każdy pracuje i uczy się, a papuga skazana jest na samotność, może odbić się to na jej zdrowiu. Papuga ta nie nadaje się dla dzieci pod względem zabawy. Oczywiście słowa te nie mają zniechęcać do zakupu danej papugi, ale po prostu przestrzec przed ewentualnie niewłaściwym dopasowaniem ptaka do trybu życia hodowcy oraz jego oczekiwań.

Papuga rozella białolica opis, informacje, ciekawostki
Papuga Kakadu opis, warunki hodowli, pielęnacja

1 Comment

Add a Comment
  1. Chciałbym kupić papugę żako, jednak nie wiem jak się zabrać za przygotowanie jej odpowiednich warunków. Chodzi o kompletne informacje na temat żywienia, dbania o zdrowie oraz spędzanie z nią czasu na co dzień (czy należy się z nią bawić podobnie jak z psem czy kotem). To będzie moja pierwsza papuga, więc w oczywisty sposób odczuwam strach, że nie poradzę sobie, a moja papuga będzie się źle przez to czuła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme