Papuga świergotka w naturze zamieszkuje środkową, a także południową Australię. Tam uznaje się ją za ptaka pospolitego. Papuga tego gatunku żyje w gromadach, a za pożywieniem gotowa jest przebyć dość odległą trasę. Wówczas skrywa się w dziuplach drzew oraz w rozmaitych szczelinach. Bardzo popularna jest również w hodowli domowej. Ujmuje swym wyglądem i stosunkowo łagodnym charakterem. Jest to ptak bezproblemowy. Oczywiście wymaga stałej opieki jak każdy inny, ale nie stanowi dodatkowych utrudnień. Zachowuje się cicho, a nawet jego śpiew jest miły dla ucha. To jedna z najpopularniejszych papug i łatwo dostępna w sklepach zoologicznych, oczywiście tych dobrze wyposażonych.
Papuga świergotka a konkretnie samiec, ma głowę ciemnoniebieską. Grzbiet zaś pokryty jest piórkami w kolorze szarozielonym. Jego kuper przyozdobiony jest z kolei ognistoczerwoną plamką. Sterówki tego ptaka mają kolor ciemnozielony, a pióra nadogonowe wydają się nieco jaśniejsze. Zielona pierś wzbogacona jest niebieskim nalotem. Brzuch z kolei dekoruje delikatnie żółtawy nalot. Samica tego gatunku różni się tym, że jest z kolei matowo szarozielonej. Nie ma przede wszystkim tej czerwonej plamy na kuprze. Papuga świergotka wydobywa z siebie bardzo przyjemne dźwięki. W okresie lęgów papuga jest zdecydowanie głośniejsza, bo nie tylko głośniej śpiewa, ale też zdecydowanie częściej. Papuga świergotka osiąga 28 cm długości ciała.
Doświadczeni hodowcy wspominają, że papuga świergotka jest doskonałym lokatorem. To ptak, który przede wszystkim do szczęścia potrzebuje przestrzeni. Papugę można hodować w wolierach ogrodowych. Warto podkreślić, że papuga ta bez problemu znosi również niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli ktoś decyduje się na hodowlę ptaka w domu, musi przygotować dla niego odpowiednio dużą klatkę. Wystarczyć mu powinna taka o wymiarach mniej więcej 100 x 50 x 50 cm. Oczywiście klatka musi być również odpowiednio przygotowana i wyposażona. Powinny znaleźć się w niej żerdzie. Co prawda ptak ten nie wymaga stałej czy częstej kąpieli, ale woda powinna znajdować się w klatce przez cały czas, ponieważ będzie służyła do picia. Świergotka żywi się rozmaitymi ziarnami, warzywami i owocami. W czasie lęgów ma zdecydowanie większy apetyt. Poza tym ma wówczas zapotrzebowanie na składniki mineralne, które może pozyskać z piasku, jakim wysypane powinno być dno klatki.
Papuga świergotka bez problemu się rozmnaża, dlatego też powiększenie hodowli nie jest takie trudne jak w przypadku innych papug. Dojrzałość płciową papuga tego gatunku uzyskuje w wieku 2 lat. Aby uzyskać efekt, parkę danych papug należy umieścić w osobnej klatce. Oczywiście musi być również odpowiednio przygotowana. W klatce musi znaleźć się budka lęgowa. W niej znaleźć się powinien przede wszystkim torf i cienkie gałązki. Samica danego gatunku znosi od 4 do 6 jaj. Okres wysiadywania ich wynosi około 20 dni. Kiedy na świecie pojawiają się już pisklaki, to matka zajmuje się ich karmieniem. Wówczas to samica skupia się na ich wychowaniu. Dopiero z czasem do rodziny dołącza samiec. Pisklaki są już samodzielne pomiędzy 14 a 16 dniem życia. Wówczas opuszczają swoją budkę. Kolejne lęgi mają miejsce, kiedy wszystkie pisklęta są już całkiem samodzielne. Lęgi mogą mieć miejsce trzy razy w roku.
Witam wszystkich miłośników ptaków! Mam w domu starą klatkę po kanarku (wymaga remontu, ale to nie problem). Zastanawiam się, czy mogę ją wykorzystać jako schronienie dla papugi świergotki? Podobno te ptaszki nie potrzebują dodatkowych schronień wewnątrz klatki? Czy rzeczywiście tak jest? Szczerze mówiąc, trochę nie chce mi się wierzyć, że papuga dobrze czuła by się bez miejsca, w którym mogłaby się schować i czuć bezpiecznie.
Czy swiergotki moga byc w wolieze z papugami nimfami czy beds je atakowac