Papuga rozella białolica to przepiękny ptak, który zachwyca przede wszystkim swym upierzeniem, tak intensywnym i różnorodnym. Ponadto jest to ptak inteligentny, aczkolwiek dość oporny na oswajanie. Dlatego nie wszystkim się to udaje. A warto się postarać, ponieważ dzięki temu można zyskać doskonałego towarzysza na lata. Papuga rozella białolica to ptak pełen zalet, ale też oczekiwań chociażby w zakresie hodowli. Trzeba poświęcić mu sporo dziennego czasu. Jego zakup powinien być przemyślany i uzasadniony.
Papuga rozella białolica głowę i pierś ma w kolorze czerwonym. Posiada też białe policzki, co zdecydowanie dodaje mu uroku. Papuga rozella białolica ma żółto-zielony brzuch, niebiesko-zielone skrzydła i ogon. Jego grzbiet pokryty jest żółto-czarnymi łuskami. Papuga tego gatunku osiąga wzrost od 30 do 32 cm. Waży z kolei od 50 do 60 g. Ponieważ samica jest na ogół podobna pod względem ubarwienia, tak naprawdę trudno jest odróżnić ją od samca. Jedyna konkretna różnica to czarny pas na spodzie skrzydeł, który widoczny jest u samicy.
Okres lęgowy trwa od wiosny do końca lata. To czas, w którym ptaki tego gatunku mogą przystąpić do lęgów dwa razy. Papuga rozella białolica nie ma szczególnych oczekiwań jeżeli chodzi o gniazdo, więc może to być po prostu zwyczajna budka lęgowa. Samica składa od 4 do 8 jaj. Wysiadywanie jaj trwa około 21 dni. Wystarczą cztery tygodnie, aby pisklęta na dobre opuściły gniazdo.
Papuga rozella białolica to ptak niestety trudny do oswojenia. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup i jego hodowlę, musi mieć świadomość, iż ptak ten może żyć do 25 lat. Co prawda nie najdłużej, w porównaniu do innych papug, ale mimo to również dość długo. W naturalnym środowisku papugę tego gatunku spotyka się na sawannach, a do tego również w ogrodach miejskich i parkach. Poza tym uwielbiają przebywać w takich miejscach zalesione tereny, busze, pola golfowe i inne tego typu miejsca. Główne tereny na których mieszka ta papuga to południowo-wschodznia Australia oraz Tasmania.

Rozella białolica – źródło obrazka Zoomia.pl
Podstawowe pożywienie dla papugi rozella białolica powinno być bardzo urozmaicone. W diecie nie może zabraknąć nasion traw, krzewów oraz drzew. Poza tym papuga ta odżywiać się powinna warzywami i owocami, a nawet owadami. Papuga tego gatunku uwielbia gałązki drzew owocowych. Jeżeli ktoś decyduje się na hodowlę papugi, powinien urozmaicić jej jadłospis specjalna mieszanką przeznaczoną dla średnich papug.
Jak już wiadomo papuga rozella białolica jest ptakiem raczej trudnym do oswojenia, a jeżeli już komuś się to udaje, może być z siebie dumny. Warto wspomnieć tu również o tym, że papuga ta w okresie lęgów jest bardzo agresywna. Poza tym hodowcy powinni wiedzieć, że samce oswajają się zdecydowanie szybciej niż samice.
Papuga rozella białolica powinna przebywać w wolierze zewnętrznej o wymiarach 2m na 80 cm. Pojedyncze papugi mogą być trzymane w klatce, ale tylko w sytuacji, kiedy poza nią mogą jeszcze rozłożyć skrzydła i skorzystać z możliwości polatania. Kiedy woliera jest duża, można na przykład umieścić w niej jakieś rośliny i ciekawie urządzić, ale tak naprawdę papuga ta słynie z niszczenia wszystkiego, więc roślina ta będzie tam zbędna. Papuga rozella białolica to odporny na niskie temperatury ptak. Oznacza to, że nawet w czasie zimy nie wymagają konkretnego ogrzewania. Zdecydowanie wystarczy jej schronienie w ocieplonym domku nocnym.
Papuga rozella białolica to jeden z najbardziej atrakcyjnych gatunków ptaka. Swoje zaniepokojenie może objawiać dość intensywnym hałasowaniem. Mimo to czasem wydobywają z siebie całkiem przyjemne dla ucha dźwięki. Papuga ta uznawana jest za bardzo aktywnego ptaka. To jednocześnie ptak, który lubi w upalne dni zażyć kąpieli. Warto w takie dni opryskiwać go wodą. Papuga rozella białolica to szczególny ptak, o którego warto dbać, by czuł się dobrze, ale też stanowił doskonałą, zupełnie naturalną dekorację ogrodu. Będzie niewątpliwie robił pozytywne wrażenie na gościach. Nie co dzień i nie każdy ma tak piękną, różnobarwną papugę w swoim domu. Dzięki niej, można się wręcz poczuć jak w jakimś egzotycznym kraju.
Zawsze podobało mi się oglądanie mówiących papug. Jednak duże papugi, jak ara czy kakadu oraz papuga żako, są niestety nie dla mnie. Czy jest możliwość nauczenia papugi rozelli białolicej mówienia po polsku, chociaż paru słówek? Moim marzeniem zawsze było nauczenie papugi mówić, dlatego mam nadzieję, że znajdę tu praktyczne wskazówki, jak to osiągnąć. Najlepszy byłby opis takiej nauki krok po kroku.