Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Papuga Kakadu opis, warunki hodowli, pielęnacja

Papuga kakadu to piękny duży ptak, który robi ogromnie pozytywne wrażenie na otoczeniu, a przede wszystkim na osobach, którym od zawsze marzyła się papuga. Występuje aż w pięciu odmianach, przy czym każda z nich prezentuje się doskonale. To ptak godny podziwu, a tym bardziej hodowli, gdyż może sprawić hodowcy mnóstwo radości i stać się zarazem doskonałym towarzyszem.



Papuga kakadu biała to ptak, którego pióra są w większości białe. Górna i spodnia krawędź piór jest żółta. Ponadto większe pióra ogonowe i fragmenty piór grzebienia są tego samego koloru. Samce od samic różnią się szerokością głowy i dziobem. A mianowicie mają szerszą głowę i większy dziób. Kiedy samice dojrzewają, ich tęczówki stają się bardziej czerwone niż u samców. Długość ciała danej papugi równa się około 48 cm. Żyć może nawet 80 lat, a więc spokojnie może przeżyć niejednego hodowcę. Papuga kakadu biała w momencie kiedy jest przestraszona, rozkłada swój grzebień na głowie. Wygląda wówczas jeszcze atrakcyjniej. Papuga ta jest ceniona głównie za umiejętności naśladowania ludzkiej mowy. Poza tym szybko przyzwyczaja się do ludzi i staje się doskonałym towarzyszem swojego opiekuna. Pomimo iż świetnie się prezentuje i ma mnóstwo innych zalet, jest ptakiem bardzo wymagającym. Dziennie trzeba jej poświęcić nawet 6 godzin. Dieta powinna być bogata w nasiona i orzechy, ale też świeże owoce oraz warzywa.

Papuga kakadu różowa to papuga, której wierzch ciała jest popielaty. Zarówno ogon jak i skrzydła sprawiają wrażenie nieco ciemniejszych. Jeżeli jednak chodzi o spód ciała, przybiera on intensywnie różową barwę. Głowa jest biaława z delikatnym, czerwonym nalotem. Również i ta papuga ma na głowie grzebień, który może efektownie stroszyć. Pierścień wokół oczu jest w kolorze szaro-czerwonym. To papuga, która wymaga dużej woliery, aby móc latać.

Papuga kakadu salomońska prezentuje się równie doskonale jak pozostałe kakadu. Samiec posiada ciemnoniebieską tęczówkę oraz wyraźny kształt dzioba. Samica ma tęczówkę brązowoczerwoną. Pióra wydaje się są białe, ale u nasady można zauważyć delikatne odcienie różu. Co więcej końcówki sterówek przybierają odcień żółtego koloru. Ptak ten ma szeroką i zarazem okrągłą głowę, a do tego jeszcze szaro-biały dziób. Aby odróżnić papugę kakadu salomońską od innych kakadu, wystarczy spojrzeć na jej skórę, która jest w tym przypadku niebieska. Długość ciała tej papugi to około 30 cm.

Papuga kakadu sinooka ma pióra w białym kolorze. Cechą charakterystyczną dla tej papugi są jasnoniebieskie, przypominające wręcz sine pierścienie wokół oczu. Poza tym pomiędzy dziobem a okiem jest czerwonawa barwa, która stanowi kolejne odróżnienie od innych papug. Samica tego gatunku papugi jest mniejsza od samca i po tym głównie można je odróżnić. Papuga kakadu sinooka może osiągnąć długość od 36 do 39 cm. Chętnie zjada warzywa, owoce oraz rozmaite nasiona.



Papuga kakadu żółtoczuba jest kolejnym pięknym ptakiem z gatunku kakadu. Sama nazwa poniekąd zdradza jej wygląd. Jest to papuga o białym upierzeniu, jednak z delikatnym nalotem żółtego. W pełni i zarazem intensywnie żółty ma czub zlokalizowany na głowie. Papuga musi mieszkać w domu, gdzie powinno się jej zapewnić warunki do spacerowania i latania. Jest bardzo towarzyska. Kiedy jest wychowywana od pisklaka, bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Poza tym jeżeli mieszka sama, trzeba jej zapewnić towarzystwo i to codziennie, przez kilka godzin. Jest ptakiem bardzo inteligentnym, a to oznacza, że bez problemu i szybko powtarza dźwięki, albo też konkretne słowa, a nawet całe zdania. Może rosnąć do około 50 cm. Jej ogon ma 20 cm. Z reguły żyje 50 lat, lecz niektóre mogą dożyć 100 lat. Z przyjemnością rozsmakuje się w ziarnach, warzywach i owocach. Odpowiednio pielęgnowana, będzie prezentowała się tylko z najlepszej strony, co wpłynie na pozytywne wrażenie otoczenia, a nawet zachwyt.

Papuga żako informacje, opis, warunki hodowli
Papuga aleksandretta informacje, opis, pielęgnacja

3 komentarze

Add a Comment
  1. Jakie są Wasze opinie na temat papugi kakadu? Czy ta papuga sprawia trudności początkującym pasjonatom? Może polecacie jakiś gatunek papugi, który jest odpowiedni na świeżo upieczonego hodowcy? Z niecierpliwością czekam na opinie i wskazówki, jak wybrać po raz pierwszy papugę do domowej hodowli. I jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie, czy kakadu jest droga w utrzymaniu? Jakie są miesięczne koszty jej utrzymania?

  2. Cześć,
    Polecam Kakadu Salomońską genialny kakadu nie jest z wielka, ani za mała.
    Jest strasznym pieszczochem stwierdzam połączenia psa i kota i papugi.
    Do każdego przyjdzie jak kot żeby bawić się, jest wierna jak pies zamiast sierść ma pióra:)
    Należy jej poświęcić trochę czasu, żeby ją ułożyć jeśli tego nie zrobimy będą problemy w przyszłość.
    Jeśli ktoś chce więcej się dowiedzieć zapraszam do kontaktu:)

    1. Czy taki kakadu tez naśladuje mowę ? Jakiego najlepiej wybrać samca czy samice 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme