Papuga falista to jeden z gatunków ptaka, którego zalicza się do rodziny papug wschodnich. Mieszka na terenie południowej Australii. Najlepiej czuje się w dużym stadzie, w jakim też na ogół żyje, ponadto preferuje wędrowny tryb życia. Od lat, a dokładnie od 1840 roku hoduje się ją jako ptak ozdobny. Warto również nadmienić, iż właśnie papuga falista jest wyłącznym przedstawicielem tak zwanego monotypowego rodzaju Melopsittacus.
W naturalnym środowisku można spotkać papugi barwy zielonej. Na spodzie ciała dominuje barwa zielona, grzbiet zaś jest prążkowany żółto-czarny. Głowa dorosłych osobników z przodu ma barwę żółtą. Młode z kolei w tym miejscu mają piórka w kolorze czarno-żółtych prążków. Policzki papugi falistej wzbogacone są ciemnopurpurowymi łatkami. Na podgardle zaś znajdują się czarne plamki. Ogon papugi rozkłada się niczym wachlarz. Na środku znajdują się dość długie sterówki. Ogon występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: zielonkawoniebieski, bądź zielonkawopurpurowy. Skrzydła papugi falistej są prążkowane i przybierają barwę zielono-czarną. Nogi papugi są szaroniebieskie, zakończone czterema palcami. Papuga ma nieduży dziób, a w zasadzie nawet mały, o kolorze brązowo-żółto-pomarańczowym. U samców woskówka ma kolor niebieski lub błękitny, u samic z kolei beżowy, albo beżowo-szary. Papuga falista osiąga wzrost około 21,5 cm. W tym ogon ma długość 10 cm. Papuga może ważyć w granicach od 40 do 45 g. Skrzydła danej papugi są dość odporne i zarazem bardzo przystosowane do długich lotów.
Papuga falista w hodowli jest w pewnym sensie bezproblemowa. Przede wszystkim bardzo szybko się oswaja. Jest to ptak, który może naśladować człowieka, powtarzać słowa, które wypowiadają ludzie. Nie tylko uczy się mowy, ale też gwizdać. Jak już wiadomo, papuga falista jest ptakiem stadnym, dlatego też powinno się hodować ją w parach, albo nawet po kilka w jednej klatce. Jednak warto pamiętać, że wyłącznie hodowane pojedynczo, mogą naśladować dźwięki.
Papuga falista może chorować na świerzb. Choroba ta objawia się występowaniem na woskówce, nogach i wokół oczu żółtych, białych, albo biało-szarych narośli.
W naturze papuga falista występuje w kolorze zielonym. W hodowli zaś występuje w różnych mutacjach, a między innymi: Lutino, Opalowa zielona, Niebieska, Opalowa niebieska, Paraniebieska, Fioletowa, Płowa, Albinos, Szek.
W momencie, kiedy ktoś decyduje się na zakup papugi falistej, powinien w pierwszej kolejności przygotować się na przybycie nowego mieszkańca. Odpowiednie miejsce zamieszkania dla ptaka to oczywiście zestaw, w który wchodzi klatka, woda do picia, ziarna w odpowiednim pojemniku. Oczywiście klatka odpowiednio duża, a do tego jeszcze stosowna ilość pojemników. Początkowo warto ograniczyć ilość przedmiotów umieszczonych w klatce, aby ta nie stresowała się za bardzo. Z czasem można umieścić w niej również zabawki.
Papuga falista to ptak bardzo towarzyski. Należy do papug bardzo ciekawskich i ruchliwych. Cały czas jest w ruchu, jest czymś zajęta. Stąd warto ją czymś zająć, wnosząc do klatki takie przedmioty jak na przykład huśtawki, karuzele, drabinki, a nawet lusterka i dzwonki.
Jedzenie dla papugi falistej powinno być świeże i urozmaicone. Warto by w diecie było proso, kanar, owsik, owies, słonecznik, śruta pszeniczna i kukurydziana. Zioła oraz chwasty polne również mogą być dla tej papugi przysmakiem. Owoce oraz warzywa, jak na przykład marchew, jabłko, wiśnie, banany czy szpinak, to podstawa w zakresie żywienia papugi. Ważne jest tylko, aby owoce i warzywa były myte i w miarę możliwości pozbawione nawozów oraz innej chemii. W ofercie sklepów zoologicznych można kupić gotowe karmy, w tym różne pełnowartościowe mieszanki, o które warto zapytać sprzedawcę.
Papuga falista może być poddawana lęgom. Aby uzyskać małe papużki, trzeba przede wszystkim połączyć dorosłe osobniki w pary. Warto jednak zaznaczyć, że czasem połączenie to okazuje się nieskuteczne. Jeżeli parka od dłuższego czasu przebywa w swoim towarzystwie i pomimo iż mają warunki do lęgów nie ma efektu, to może oznaczać, że hodowca nieodpowiednio je połączył.
Witam, fascynują mnie papugi faliste, a zwłaszcza ich barwy. W wolnej chwili proszę o wrzucenie jakiś ciekawych fotek z ich umaszczeniem. Chętnie zobaczę zwłaszcza najrzadsze typy ubarwienia. Wie może ktoś, czy można nauczyć papużki faliste jakiś sztuczek? Czy są to bystre papugi? Z przyjemnością dowiem się o nich czegoś więcej, może dzięki temu zdecyduje się na zakup własnej… A może polecacie jakieś inne papużki?! Co do artykułu to bardzo fajnie czyta się. Sporo pożytecznych informacji.