Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Ogar polski szczeniaki, karma, popularność, waga

Ogary polskie należą do psów gończych, które w dawnych czasach wykorzystywane były do polowań. W Polsce dana rasa znana jest już od XIV wieku, kiedy to cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród wyższych klas społecznych.Polski ogar to średnich rozmiarów, wyjątkowo spokojny i zrównoważony pies, który znakomicie sprawdzi się w rodzinach z małymi dziećmi. Jest niezwykle towarzyski i potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Pomimo tego, iż wykorzystuje się go do polowań, doskonale porozumiewa się także z innymi psami.

Budowa sylwetki ogara polskiego wskazuje na sporą wytrzymałość i siłę. Dorosły pies danej rasy osiąga wzrost w przedziale 56 – 65 cm, a suki 55 – 60 cm. Idealna waga dla suk mieści się w granicach od 20 do 25 kg, natomiast masa psa powinna wynosić od 25 do 32 kg.

Posiadają ciężką głowę o wyraźnym przełomie, zbliżoną w kształcie do prostokąta oraz ciemnobrązowe oczy o łagodnym wyrazie. Ogon jest nisko osadzony i lekko opadający, natomiat ich grzbiet szeroki i długi. Nie wymagają szczególnie intensywnej pielęgnacji, jednak w trakcie linienia warto jest wyczesywać martwy włos. Stan uszu należy regularnie sprawdzać ze względu na dużą podatność na infekcje.

Jako typowy pies myśliwski, ogar polski odznacza się wysokim poczuciem niezależności. Doskonały zmysł orientacji w terenie oraz wybitny węch bez wątpienia przyczyniły się do uznania ogarów polskich jako idealnych towarzyszy do polowań wśród grona myśliwych. Ze względu na dużą potrzebę swobody oraz samodzielność, ogar polski nie należy do psów, które łatwo wychować.

Ogar jest psem wysoce odpornym na różnego rodzaju choroby. Schorzeniami, które najczęściej dotykają psy danej rasy są jednak problemy ze stanem zapalnym uszu, czy też dosyć często występująca wada powiek.

Szczenięta ogara polskiego można zakupić od mniej więcej 2000 zł z rodowodem. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na staranność odchowania, szczepienia oraz książeczkę zdrowia.

Pies rottweiler hodowla, tryb życia, opinie
Ogar polski hodowla, budowa, usposobienie, popularność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme