Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Ogar polski cechy, opis rasy, charakterystyka

Ogar polski to pies myśliwski, który w dawnych czasach stanowił szczególnie wartościowego towarzysza dla myśliwych, ciesząc się z ich strony ogromnym uznaniem.Psy tej rasy są wyjątkowo zrównoważone, spokojne i nie odznaczają się agresywnym zachowaniem. Posiadają znakomita orientację w terenie, Ponadto, są niezwykle łagodne w stosunku do zarówno innych psów, jak i też wszystkich pozostałych zwierząt. Cechuje ich także duże poczucie niezależności oraz samodzielność. Zważywszy na fakt, iż ogar polski stanowi jedną z ras psów gończych, często oddala się od swojego właściciela. Z tego względu bardzo istotne jest, by podczas spacerów sprawować kontrolę i nie pozwalać na zbyt dużą swobodę.

To wyjątkowo odporny pies, który rzadko choruje. Pojawiają się jednak dolegliwości zdrowotne wynikające głównie z ich specjalistycznej budowy. Do najczęściej występujących należą zdecydowanie problemy ze stanami zapalnymi uszu. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ich czystość. Wady powiek także są dosyć częstym schorzeniem u danej rasy.

Jeżeli chodzi o pielęgację ogara polskiego, nie stanowi ona szczególnego problemu. Regularne zabiegi nie są wymagane ze względu na długi włos okrywowy. Warto jednak wspomnieć, iż w trakcie linienia przydatne jest wyczesywanie martwego włosa.

Polski ogar charakteryzuje się przede wszystkim masywną budową o silnym kośćcu i proporcjonalnych nogach. Uszy są nisko osadzone, a klatka piersiowa szeroka o dużej pojemności, natomiast jego grzbiet jest długi i muskularny. Typowe cechy dla polskiego ogara stanowią także średniej długości sierść z gęstym podszyciem oraz nisko osadzony ogon. U danej rasy dosyć często występuje także skłonność do tycia zwłaszcza w przypadku, gdy pies nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu.

Optymalna waga dla psów tej rasy mieści się w granicach 25 – 32 kg, dla suk nieco mniej – w przedziale od 20 do 26 kg. Co do wzrostu, suki maksymalnie osiągają od 55 do 60 cm, a psy między 56 – 65 cm. Ponadto, dana rasa dożywa wieku 12-13 lat.

Ogar polski cena, informacje, wymagania hodowlane
Pudel olbrzymi opis rasy, wygląd, pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme