Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Chart wymagania hodowli, cechy charakteru

Charty stanowią grupę ras psów znaną już w czasach starożytności, która była użytkowana głównie do polowań. Aktualnie w znacznej większości krajów polowanie z chartami zostało jednak zabronione. Na teren Europy charty trafiły w czasach rzymskich, natomiast pierwsze hodowle miały miejsce około 500 lat p.n.e. Wykorzystywane są również zarówno jako psy wyścigowe, jak i psy ozdobne. Pies chart bez wątpienia należy do jednego z najstarszych typów psaWedług klasyfikacji FCI, charty możemy podzielić na: długowłose, szorstkowłose oraz krótkowłose.Charty charakteryzują się przede wszystkim specyficzną, aerodynamiczną budową ciała, która umożliwia im osiąganie ogromnych prędkości. Niesłychanie bystry wzrok oraz zdolność do nadzwyczajnej szybkości sprawia, iż charty są znakomite i niezwykle skuteczne w pogoni za zwierzyną. W porównaniu z typowymi psami myśliwskimi mają one jednak dosyć słaby węch, dlatego też posługują się głównie zmysłem wzroku w trakcie tropienia zwierza.

Chart to grupa psów, które posiadają smukłe, gibkie ciało, długie kończyny oraz wyjątkowo obszerną klatkę piersiową, która mieści silnie rozwinięte płuca. Wydłużony pysk, oraz długa i lekka szyja, ale także nadzwyczaj muskularne nogi również stanowią typowe cechy dla chartów.

Pies chart posiada nie tylko długie uda pozwalające na sprężysty ruch ciała naprzód, ale również wyjątkowo silny grzbiet. Psy charty mają długi, cienki ogon, a ich uszy są wąskie i stoją do połowy.

Zdecydowana większość psów chartów odznacza się krótką i delikatną sierścią. Z tego względu ich pielęgnacja nie należy do szczególnie uciążliwych.
Chart nie powinien przekraczać określonej wagi – nie może mieć zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, ponieważ pozbawia ona jędrności uniemożliwiając jednocześnie na osiąganie najwyższych prędkości. Co ciekawe, najszybszym chartem jest greyhound, osiągając podczas wyścigu olbrzymią wartość 72 km na godzinę.

Pies Mastif Angielski - temperament, opis rasy
Borzoj ciekawostki, informacje, pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme