Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Chart rosyjski opis rasy, hodowla, osobowość

Borzoj (zwany również chartem rosyjskim) to rasa psa wyhodowana w Rosji, która powstała na skutek skrzyżowania dawnego charta rosyjskiego z chartami górskmi oraz krymskimi. Dawniej psy danej rasy użytkowane były głównie do polowań na wilki, lisy i zające, natomiast w obecnych czasach chart rosyjski służy jako pies do towarzystwa. W Polsce chart rosyjski bez wątpienia należy do jednej z najbardziej popularnych ras psów.Psy borzoje posiadają wydłużoną głowę, imponujący wzrost oraz długie, falujące włosie. Suki są znacznie bardziej owłosione, ale zarówno one, jak i psy, wymagają niezwykle pracochłonnej i systematycznej pielęgnacji.

Odnośnie umaszczenia charta rosyjskiego, dopuszczalne kolory to biały, szary, złoty, czarny oraz czerwony. Może wystąpić ono w postaci jednolitej, łaciatej oraz pręgowanej, jednakże czekoladowe i niebieskie umaszczenie są niedopuszczalne.

Chart rosyjski charakteryzuje się przede wszystkim posłusznością oraz spokojnym sposobem bycia. Borzoje to mało hałaśliwe psy, których cechuje ogromna odporność na rozmaite warunki klimatyczne. Ani śnieg, ani deszcz nie robią większego wrażenia na borzoju. Co prawda nie są dobrymi stróżami, jednakże są wyjątkowo czułe i oddane swoim opiekunom, natomiast w stosunku do obcych zachowują spory dystans i wykazują się podejrzliwością oraz nieufnością. Ze względu na sporą tolerancyjność nadają się także do rodzin z dziećmi.

Jako jedna z najwyższych ras psów, borzoje wymagają codziennej dawki aktywności fizycznej w celu utrzymania ich dobrej kondycji. Ich szczególnym znakiem rozpoznawczym jest elegancki sposób poruszania.

Schorzeniami typowymi dla psów danej rasy są skręt zołądka oraz dysplazja stawów. Wysokość w kłębie, jaką powinny osiągać psy danej rasy mieści się w granicach 70 – 85 cm dla psów, natomiast dla suk maksymalny wzrost powinien wynosić w przedziale między 65, a 75 cm. Idealna masa dla charta rosyjskiego będzie stanowić wartość od 35 do 48 kg.

Borzoj ciekawostki, informacje, pielęgnacja
Rottweiler hodowla, opis rasy, wymagania, informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme