Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Brzanka sumatrzańska (opis)

Decyzja o amatorskiej hodowli ryb w domu jest świetnym pomysłem. Duże akwarium stanowi wspaniała ozdobę każdego pomieszczenia, szczególnie jeżeli jest zadbane, ładnie podświetlone i pełne różnorodnych akcesoriów. Wybór ryb, które w nim zamieszkają, może początkującym hodowcom nastręczyć pewnych problemów. Jeżeli nie mamy doświadczenia w opiece nad rybami to warto rozpocząć tę przygodę od prostych, niewymagających wielkiego nakładu pracy gatunków. Zalicza się do nich brzanka sumatrzańska.



Jak sama nazwa wskazuje ryba ta pochodzi z Azji, a dokładniej rzecz ujmując z okolic Borneo i Sumatry. Zwierzę mierzy około 6-7 centymetrów długości, a jego ciało przyjmuje klasyczny, karpiowaty kształt. Ozdobą są złociste łuski, nieco ciemniejsze w okolicach głowy. Przecinają je cztery grube, pionowe pasy w kolorze czarnym. To najpopularniejsza wersja kolorystyczna, jednak brzanka sumatrzańska występuje także w odmianie czerwonej, platynowej oraz ciemnozielonej. Warunki bytowe i pokarmowe, które najbardziej jej odpowiadają, nie są trudne do odtworzenia w warunkach domowych. Pożywienie stanowią żywe bezkręgowce lub sucha karma. Oba te rodzaje karmy muszą być uzupełniane posiłkiem pochodzenia roślinnego. Ponieważ należą do gatunku ryb wyjątkowo ruchliwych muszą mieć obszerne akwarium, którego długość powinna osiągać około metra.

Ruchliwość skutkuje także tym, że powinny być trzymane razem z podobnymi im gatunkami, ceniącymi sobie szybki prąd wody. Najlepiej, aby ilość osobników brzanki sumatrzańskiej wynosiła około 10 sztuk, gdyż wtedy nie tylko prezentuje się najlepiej, ale przede wszystkim najlepiej się czuje. Akwarium powinno być dość zacienione, pełne naturalnej roślinności i o ciemnym podłożu. W roli dekoracji znakomicie sprawdzą się wszelkiego typu korzenie. Hodowca powinien uważać, gdyż ta odmiana karpiowatych rozmnaża się bez trudu, co może skutkować szybkim zwiększeniem populacji. Nie wykazuje jednak chęci do opieki nad młodymi, ikra jest rozrzucona po całym zbiorniku. Długość życia wynosi nawet 7 lat, przez co ryba ta jest chętnie wybierana jako mieszkaniec domowego akwarium.

Brzanka zielona – charakterystyka, informacje
Brzanka rekinia informacje, ubarwienie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme