Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Borzoj ciekawostki, informacje, pielęgnacja | Atlas Zwierząt Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102 Warning: Undefined array key "enableMultiple" in /usr/home/neon01/domains/e-zwierzeta.pl/public_html/wp-content/plugins/menufication/menufication.php on line 102

Atlas Zwierząt

Akwarystyka, gryzonie, psy, koty, ssaki, żółwie itp.

Borzoj ciekawostki, informacje, pielęgnacja

Chart rosyjski, inaczej zwany także borzojem, to rasa zaliczana w klasyfikacji do grupy chartów, nie podlegającej próbom pracy. Została wyhodowana w Rosji, gdzie była szczególnie użytkowana przez grono arystokratów. W dawnych czasach służyły jako psy do polowań na wilki, zające czy też lisy, natomiast aktualnie stanowią rasę, która pełni funkcje psów do towarzystwa.Borzoje odmaczają się przede wszystkim wyjątkowo imponującym wzrostem, dlatego też należą do jednej z najwyższych ras psow na świecie. W Polsce cieszą się ogromną popularnością.

Chart rosyjski borzoj jako niezwykle duży pies o spokojnej naturze i tolerancyjnym charakterze wprost znakomicie nadaje sie do rodzin z małymi dziećmi. Jako wyjątkowo odporny na różnego rodzaju warunki klimatyczne, psu rasy borzoj nie straszny jest śnieg ani deszcz, dlatego mogą przebywać na dworze o każdej porze roku.

Spotykane kolory umaszczenia, które są dopuszczalne dla charta rosyjskiego to biały, złoty, szary, czerwony oraz czarny. Co ważne, mogą one występować w różnych postaciach: pręgowanej, łaciatej bądź też jednolitej. Absolutnie niedopuszczalna natomiast jest szata o barwie czekoladowej czy też niebieskiej.

Posiadają falujące i długie włosie, które co prawda zmiękcza nieco kanciastość sylwetki chartów rosyjskich, jednakże jednocześnie wymaga wyjątkowo pracochłonnej i intensywnej pielęgnacji. Niezbędne jest także zapewnienie im sporej dawki ruchu każdego dnia – przynajmniej dwie godziny stanowią optymalną wartość w celu utrzymania czworonogów danej rasy w dobrej kondycji.

Psy borzoje powinny osiągać wysokość w kłębie, która mieści się w granicach 70 – 85 cm dla psów, natomiast dla suk maksymalny wzrost znajduje się w przedziale między 65, a 75 cm. Idealna masa dla charta rosyjskiego będzie stanowić wartość od 35 do 48 kg.

Jako jedna z psów ras dużych, typowymi dolegliwościami zdrowotnymi pojawiającymi się u chartów rosyjskich są skręt żołądka oraz dysplazja stawów biodrowych.

Chart wymagania hodowli, cechy charakteru
Chart rosyjski opis rasy, hodowla, osobowość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme