Amazonka niebieskoczelna to kolejny piękny ptak z rodziny papug, którego można nie tylko spotkać w naturalnym środowisku, ale też zająć się jego hodowlą w domu. W naturze zamieszkuje Amerykę Południową, mając tu przede wszystkim na myśli wschodnią Brazylię, Paragwaj oraz północną Argentynę. To ptak który zachwyca są wielkością i upierzeniem.
Zarówno samce jak i samice tego gatunku to ptaki niezwykle do siebie podobne. Na ogół trudno jest je odróżnić, ale przy bliższym poznaniu jest to jednak możliwe. Samice wydają się nieco mniejsze. Mają przede wszystkim trochę mniejszy dziób i głowę. Co więcej, skrzydła samic nie posiadają żółtych piór. Amazonka niebieskoczelna posiada ciemnozielony wierzch ciała. Jej spód jest jasnozielony, a czubek głowy żółty. Policzki i podgardle również są koloru żółtego. Sterówki ogona są czerwone. Amazonka niebieskoczelna ma podobnie czerwone chorągiewki skrzydeł, a do tego jeszcze jasnoniebieskie czoło. Prawdopodobnie właśnie od danego czoła pochodzi ta nazwa.
Amazonka niebieskoczelna zjada praktycznie to samo co wszystkie inne papugi. Dieta powinna składać się z nasion słonecznika, pszenicy, kukurydzy, nasion konopi i innych. Warto jej również podawać owoce i warzywa, a w tym marchew. Dodatkiem mogą być orzeszki i biszkopty.
Amazonka niebieskoczelna to same zalety. Papuga jest przede wszystkim bezproblemowa w oswajaniu. Oswaja się szybko i bezproblemowo przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Papuga ma umiejętność naśladowania mowy, dlatego jest bardzo chętnie tresowana przez opiekunów. Jest to jedna z najciekawszych papug w zakresie domowej hodowli. Jednak jeżeli ktoś przymierza się do danego zakupu musi wiedzieć, że jest to papuga długowieczna. Może dożyć do około 40 lat. Ptak chętnie się bawi i okazuje uczucia. Amazonka niebieskoczelna osiąga długość mieszczącą się w granicach od 37 do 40 cm. Papuga ta waży około 0,4 kg.
Amazonka niebieskoczelna w hodowli wcale nie jest trudna. Papuga tego gatunku jest przede wszystkim bardzo łagodna. Potrafi się sama czymś zająć, dzięki czemu przez kilka godzin dziennie może zachowywać się tak, jak by jej w ogóle nie było. Taka papuga może po prostu obserwować to co dzieje się dookoła, naśladować inne zwierzęta, a nawet bawić się różnymi przedmiotami, które warto umieścić w klatce. Takimi przedmiotami mogą być nawet po prostu świeże gałązki. Poza tym, że będą stanowiły dobrą zabawę, dostarczą również dla organizmu niezwykle istotne składniki. Dla papugi tego gatunku należy przygotować solidnie zbudowaną klatkę wykonaną ze stalowego drutu.
Amazonka niebieskoczelna nie należy do ptaków, które doskonale latają. Jednak mimo to świetnie się wspina. Papuga posiada zdolność naśladowania dźwięków. Znosi od 1 do 5 jaj. Samica wysiaduje je przez 23, maksymalnie 28 dni. Pisklaki w gnieździe przebywają wyjątkowo długo, bo do 60 dni.
Długo zastanawiałem się nad zakupem papugi. Jednak mogą największą obawą, jest zapewnienie im takich warunków, by czuły się swobodnie. Mieszkam w średnim domu, ze strychem i piwnicą. Jaka część domu będzie najlepsze na wydzielenie dla nich przestrzeni z siatki? Może strych? Czy to w ogóle dobry pomysł, czy lepiej byłoby kupić dużą klatkę i wypuszczać je, by mogły swobodnie pofruwać po domu? Jakieś propozycje?