E-Zwierzeta.pl

Psy, koty itp.

Gryzonie

Mianem gryzoni określa się nieduże ssaki, które charakteryzują się posiadaniem pary siekaczy, rosnących nieustannie przez całe życie. Spotkać można je na każdym kontynencie, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Część z nich doskonale przystosowała się do prowadzenia życia na drzewach, inne świetnie odnajdują się w norach.

Wiewiórka - źródło obrazka Hdscreen.me

Wiewiórka – źródło obrazka Hdscreen.me

Gryzonie występujące w Polsce to przede wszystkim gatunki wyrządzające poważne szkody w naszych uprawach. Wymienić można tutaj chociażby myszy i szczury, które równie chętnie osiedlają się w domach.

Małe gryzonie to natomiast bardzo popularne zwierzęta domowe. Do tych najczęściej hodowanych zalicza się świnki morskie, szynszyle, króliki, chomiki oraz szczury. Wszystkie odżywiają się pokarmem roślinnym: nie tylko ziarnami zbóż, ale również owocami, twardymi łodygami i korzeniami.

Cechą charakterystyczną tej grupy zwierząt jest chód oparty na całej stopnie. Palce są ruchome, a ich zwieńczeniem są ostre pazurki. Ciało pokryte jest najczęściej futerkiem, które, w zależności od gatunku, może mieć różny kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

E-Zwierzeta.pl © 2008 - 2016 Frontier Theme